O systemie

System kanadyjski jest znany pod nazwą lekkiej konstrukcji ramowej. Jest to technika polegająca na zastosowania w konstrukcji drewnianych słupków , które usztywniają konstrukcję i stanowią element nośny dla całego budynku. Tego typu konstrukcja jest powszechnie stosowana w U.S.A. i Kanadzie ze względu na jej ekonomiczność.

Wspólczesne budynki w konstruowane w systemie drewnianym swoją wytrzymałość uzyskują poprzez stosowanie odpowiednio wysuszonego drewna oraz trwałych paneli pokryciowych takich jak sklejka oraz płyty o podwyższonej odporności na wilgoć. Płyty są wykorzystywane jako pokrycie i usztywnienie prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych domu.

ŚCIANY KONSTRUKCYJNE ZEWNĘTRZNE

Konstrukcja ścian w systemie szkieletowym drewnianym składa się z pionowych i poziomych słupków pokryte poszyciem z usztywniającego kompozytu. Całość spięta razem stanowi element konstrukcyjny dla całego budynku tj. ściany konstrukcyjne. Pojedynczy modół zawiera słupki (studs), oczep (head rail), nadproże (header, lintel). Te elementy służą jako baza dla materiałów poszyciowych, dociepleniowych oraz jako podstawę do układania belek stropowych.

Drewno użyte do tego typu konstrukcji musi odpowiadać normom budownictwa szkieletowego drewnianego.

ŚCIANY DZIAŁOWE

Każdy budynek obok ścian konstrukcyjnych zewnętrznych posiada także ściany wewnętrzne (ścianki działowe). Konstrukcja ścian wewnętrznych może być wykonana ze słupków drewnianych lub stalowych, w zależności od preferencji oraz ilości siły nabywczej klienta. Wewnątrz "ukryte" są elementy instalacyjne oraz izolacja akustyczna. Całość pokryta jest płytą gipsową. Należy pamiętać iż na rynku istnieje kilka rodzajów płyt gips - karton, każda przeznaczona do innego rodzaju pomieszczeń.

IZOLACJE

Zabójcą każdego domu jest wilgoć. Dlatego też zarówno przy projektowaniu jak i montażu należy zwracać baczną uwagę na odpowiednio dobrany system wentylacji każdej warstwy poszycia, pomieszczeń narażonych na podwyższoną wilgoć oraz bezwzględne zastosowanie odpowiedniej izolacji poziomej i pionowej budynku. Nie każda firma wytwarzająca domy kanadyjskie drewniane stosuje się do tych wytycznych "oszczędzając" na materiałach..

OGÓLNY WYGLĄD BUDYNKU

Typowe "domy kanadyjskie" zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz niczym nie różnią się od budynku wykonanego technologią tradycyjną. Jedyną różnicą jest po prostu szkielet drewniany oraz materiały wykorzystane do budowy, których tak na prawdę nie widać ponieważ są wbudowane w obiekt.

TRWAŁOŚĆ

U wielu osób panuje przekonanie iż system szkieletowy drewniany nie jest trwały. Nic bardziej mylnego. Rozejrzyjmy się po miastach i starych zabudowaniach, kamienicach, obiektach sakralnych itp. Również one posiadają wiele elementów drewnianych jak konstrukcja dachu czy belki stropowe. W czasach kiedy je budowano nie dysponowano współczesnymi technikami obróbki technologicznej drewna oraz współczesnymi zabezpieczeniami. Nie stosowano również specjalistycznych gwoździ oraz ciesielskich elementów konstrukcyjnych ze stali nierdzewnej. Mimo wszystko jednak budynki te nadal są używane i z reguły nie wymagają remontów.

Tak samo jest z domami w szkielecie drewnianym. Tak długo jak budowany jest zgodnie z zasadami budownictwa szkieletowego, starannie dobierając materiały konstrukcyjne i izolacyjne, przy stałym nadzorze, budynek będzie stał przez wiele pokoleń.

TERMICZNOŚĆ

Domy kanadyjskie charakteryzują się niższym niż w budownictwie tradycyjnym współczynnikiem przenikania ciepła k-0,16. Wynik ten osiągany jest między innymi poprzez rodzaj materiałów użytych do budowy. W przypadku domu murowanego zaprawa i cegły emitują (oddają) wilgoć jeszcze długo po przeprowadzce do takiego domu.

INNOWACYJNOŚĆ

Firma CANADA SYSTEM w procesie budowy wykorzystuje najnowocześniejsze materiały. Na bieżąco monitorowane są osiągnięcia i rozwiązania technologiczne w budownictwie szkieletowym drewnianym. Dzięki temu udało nam w znaczącym stopniu podnieść jakość konstrukcji budynków zwiększając np. jego sztywność poprzez zastosowanie belek dwuteowych tzw. I Joist W naszych domach nie stosujemy już tradycyjnej, litej belki stropowej. Belka dwuteowa jest bardziej wytrzymała od belek tradycyjnych i posiada znacznie mniejszą strzałkę ugięcia. W celu łączenia belek stropowych np. na "wymianach" stosujemy łączniki ciesielskie i specjalistyczne, o zwiększonej wytrzymałości gwoździe amerykańskiej firmy SIMPSON BMF. W procesie budowy starannie dobieramy materiały użyte do budowy Twojego domu. Innowacyjność i wysoka jakość to znaki rozpoznawcze trwałego domu.

Nasze domy w technologii kanadyjskiej budowane są przy użyciu produktów Tyvek firmy DuPont.

Canada System - Domy kanadyjskie

Przed wizytą w biurze, prosimy o kontakt telefoniczny, lub mailowy:

Tel. +48 601 823 510
e-mail ogólny: biuro@canadasystem.pl
ul. Południowa 25B - II piętro, pok. 227
71-001 SZCZECIN

Dział techniczny, termowizja i zamówienia specjalne:
tel. +48 731 823 510
wieslaw@canadasystem.pl